Zvuková izolácia
Čo je to zvuková izolácia a ako funguje?
Čo je to hluk?
Zvuk je vibrácia, ktorá sa šíri prostredím, napríklad vzduchom, prenášaním energie na hmotné častice okolo seba. Táto vibrácia vytvára zvukové vlny, ktoré sa prejavujú ako zhusťovanie a zriedenie častíc vo vzduchu. Ľudské ucho začne vnímať zvuk pri intenzite okolo 20-25 dB.
V bežnej domácnosti sa úroveň hluku pohybuje medzi 20 a 40 dB. Dokonalé ticho, ktoré by sme v bežnom živote zažili, je veľmi zriedkavé.
Príklady úrovne hluku v bežnom živote
Náramkové hodinky = 20 dB
Tichý šepot = 30 dB
Dážď/tlmený hovor = 40 dB Obchod/úrad = 50 dB
Bežný rozhovor = 60 dB
Prejazd auta = 80 dB
Prejazd kamiónu = 90 dB
Signál klaksónom = 100 dB
Pneumatické kladivo = 110 dB
Hasičská siréna = 120 dB
Základné princípy zvukovo izolačného riešenia
Vzduchová medzera zvyšuje zvukový útlm konštrukcie, pričom širšia medzera zlepšuje vzduchovú nepriezvučnosť. Toto zlepšenie môže dosiahnuť až 15 dB pri šírke medzery do 20 cm. Avšak, vzduchová vrstva môže spôsobovať problém v podobe odrazu zvukových vĺn medzi dvoma nepriezvučnými vrstvami, čím vytvára stojaté vlny, ktoré negatívne ovplyvňujú celkovú nepriezvučnosť.
Pohltením zvukových vĺn akustická pena zabraňuje ich odrazu medzi dvoma nepriezvučnými vrstvami konštrukcie, čím znižuje negatívny vplyv stojatých vĺn na výslednú nepriezvučnosť. Pri použití lisovanej akustickej peny s vysokou objemovou hmotnosťou prispieva k celkovej nepriezvučnosti konštrukcie aj Rw pena. Výsledný útlm môže byť zvýšený až o 8 dB.
Vzduchovo nepriezvučná vrstva zvyčajne pozostáva z materiálu s vysokou objemovou hmotnosťou a uzavretou bunkovou štruktúrou. V rámci konštrukcie plní úlohu tvrdej zábrany, ktorá je navrhnutá na zastavenie alebo odrazenie zvukových vĺn, ktoré vstupujú do konštrukcie.
Striedanie ľahkých (pohltivých) a ťažkých (nepriezvučných) materiálov umožňuje zvukovo izolačnej konštrukcii efektívne tlmiť celé spektrum frekvencií – od nízkych po vysoké. Zvukové vlny sa musia vysporiadať s prechodom medzi materiálmi s rôznymi vlastnosťami a hustotou, čo vedie k väčšiemu úbytku energie. Konštrukcia s oddelenými vzduchovo nepriezvučnými vrstvami je vždy účinnejšia než tá, kde sú vrstvy v priamom kontakte.
Zvuková izolácia vs Priestorová akustika
Čo je zvuková izolácia?
Zvuková izolácia funguje ako protihluková bariéra, ktorá zabraňuje šíreniu hluku od zdroja do jeho okolia. Tieto materiály, s uzatvorenou bunkovou štruktúrou, sa využívajú pri výstavbe na posilnenie vzduchovej nepriezvučnosti nových konštrukcií alebo na odhlučnenie existujúcich stien, stropov a podláh. Pri odhlučnení môžu byť použité menej výkonné kontaktné riešenia, alebo odsadené konštrukcie, ktoré vďaka vzduchovej medzere poskytujú lepšie akustické vlastnosti.
Čo vyrieši priestorová akustika?
Znižuje dobu dozvuku v miestnosti tým, že minimalizuje odrazy zvukových vĺn od nepriezvučných materiálov späť do priestoru. Týmto spôsobom zabraňuje ich násobeniu a vytvára príjemnejšiu akustickú atmosféru bez nadmernej ozveny. Priestorová akustika sa zameriava na pohlcovanie zvuku vo vnútri miestnosti a neovplyvňuje prestup zvuku cez steny, stropy alebo podlahu. Na akustickú úpravu miestnosti sa používajú ľahké pohltivé materiály s otvorenou bunkovou štruktúrou, ktoré umožňujú zvuku ľahko prechádzať.